Úvod

Zahradníci ani v zimě neotálejí….

Je sice ještě zima, ale správní zahradníci už pomalu zasévají semínka zeleniny, aby v létě a na podzim mohli sklízet úrodu.

Rozhodli jsme se, že si zasejeme různá semínka a budeme pozorovat, jak klíčí a rostou mladé rostlinky. Abychom lépe viděli klíčení, použili jsme pod semínka vatové tampony, většinu jsme vyseli do zeminy, aby po vyklíčení mohla rostlinka bezpečně růst. Na výsadbu jsme využili již nepotřebné plastové misky např. od zmrzliny a od masa, papírová plata od vajíček, která udržují zeminu více vlhkou a lékařské špachtličky na popis druhů semínek. Zeminu jsme zvlhčovali prázdným rozprašovačem od prostředku na mytí oken. Snažili jsme se tedy i „recyklovat“ již nijak nevyužitelné výrobky.

Na pozorování jsme si vybrali semena hrachu, fazolí a čočky. Dali jsme je na vatové tampony, abychom viděli, jak klíčí.

Do zeminy jsme zaseli směs zimního krmení pro ptáčky.

Pro budoucí vypěstování rostlin na zahrádce jsme si zvolili semínka okurky, rajčat a papriky, ta jsou v mini pařeništích a v plastových miskách v zemině.

Pečlivě vše zaléváme. Po čtrnácti dnech již máme možnost zkoumat klíčky u nejrychleji klíčících semen, a dokonce i malé rostlinky okurek a rajčat. Povídáme si o dalších postupech přesazování a hlavně se denně staráme, aby semínka a rostlinky měly dostatek vláhy, tepla a světla.

Nakonec si žáci rozeberou rostlinky, které budou vysazovat doma na záhonky a do skleníků. Ale na to si ještě dlouho počkáme.

  

B. Belzová – vychovatelka III. odd. ŠD

BIOLOGICKÁ OLYMPIÁDA – školní kolo

V uplynulých týdnech se 11 žáků naší školy zúčastnilo školního kola biologické olympiády. Téma letošního ročníku je POHYB. Soutěžící zápolili v teoretických znalostech a následně i v praktických dovednostech, při kterých měli možnost využít nově zakoupené mikroskopy, které jim pozorování usnadnily. Před dvěma nejlepšími žáky z každé kategorie pak ještě stojí vypracovat vstupní úkol, který je nedílnou součástí účasti v okresním kole.

VÝSLEDKOVÁ LISTINA

kategorie C – 8. a 9. ročník kategorie                                    D – 6. a 7. ročník

IX. A Hynčicová Aneta                                                                VI. A Polnická Ema

VIII. B Bechyňová Gabriela                                                        VI. B Málek Lukáš

VIII. B Soukup Vojtěch                                                                VI. B Mašek David

IX. A Mrzena Lukáš                                                                  VII. B Leontyev Artěmij

IX. B Pochobradský Filip

VIII. A Poulová Denisa

VIII. A Polesná Kateřina

            

 

Pěvecká soutěž

Všechna naše oddělení školní družiny se dne 26. ledna 2018 přemístila do velké tělocvičny, kde následně probíhala pěvecká soutěž. Za každé oddělení byli vybráni zástupci. Soutěž uváděla paní vychovatelka J. Boláčková, fotografovala paní vychovatelka B. Belzová, hodnotily všechny paní vychovatelky a asistentky, dárky a sladkosti připravily paní vychovatelky H. Jirkovská a L. Hárovníková.

Děti byly spokojené a potleskem fandily vystupujícím. Bylo to prima.

     

Za ŠD B. Belzová, vychovatelka

Pomáháme ptáčkům přežít zimu ….

Protože v areálu naší školy létá a na stromech posedává dost ptáčků, rozhodli jsme se jim pomoci přežít zimu. Při pracovně technické činnosti jsme vyrobili recyklací plastových lahví krmítka, která průběžně doplňujeme potravou.

     

ZA III. odd. ŠD B. Belzová – vychovatelka