Zájezd Královská Anglie říjen 2023

V říjnu 2023 měly děti z naší školy opět možnost zúčastnit se oblíbeného zájezdu do Velké Británie. Na dalekou cestu vyrazilo čtyřicet žáků a žákyň druhého stupně, v rozmezí od 6. až po 9.ročník. Zažili týden plný exkurzí, výletů, společných zážitků a nachozených kilometrů, či spíše mil. Možnost použít své znalosti angličtiny děti uplatnily přímo při ubytování v anglických rodinách u města Portsmouth. Každý den jsme měli jedinečnou šanci prozkoumat místa, o kterých jsme se učili v hodinách angličtiny nebo je známe z filmů, televize a internetu. Londýnu jsme věnovali celé dva dny, během prvního jsme se svezli lodí po Temži, prošli čtvrtí Greenwich s královskou observatoří a nultým poledníkem, navštívili expozici na mostě Tower Bridge, prohlédli si pevnost Tower s korunovačními klenoty, prošli jsme čtvrtí City a také vystoupali všechny schody a schůdky až na vrchol katedrály sv.Pavla. Po cestách po jižní Anglii jsme zamířili do Salisbury s nejvyšší katedrální věží v Anglii, prozkoumali jsme zblízka tajemné kultovní místo Stonehenge a navštívili bývalé hlavní královské město Winchester, kde se ukrývá magický kulatý stůl bájného krále Artuše. Další naše cesty nás zavedly do královského hradu Windsor, na zříceninu hradu Portchester a do významného přístavního města Portsmouth, kde nás čekalo rozsáhlé námořní muzeum s průzkumem lodi Victory admirála Nelsona a neméně zajímavé muzeum lodi Mary Rose, poměrně nedávno objevené na dně oceánu. Po námořním muzeu nás čekal nezapomenutelný výstup na vyhlídkovou věž Spinacle Tower, věnovanou přístavu od Emirates. Poslední den v Londýně byl také intenzivní, čekalo nás sídlo krále Buckingham Palace, místo královských korunovací, svateb a pohřbů Westminster Abbey, Big Ben, jízda na vyhlídkovém London Eye, další slavná jména jako Trafalgar Square, Downing Street, Leicester Square, kde jsme dokonce na vlastní kůži zažili atmosféru světové filmové premiéry s opravdovými hvězdami showbusinessu, China Town, jízda metrem… zkrátka zážitků bylo moc. Ověřili jsme si, že se jazyk neučíme jen tak pro nic za nic. Nikdo z nás se určitě ve světě neztratí. Dojmů bylo mnoho, všechno krásně klapalo, nemůžeme než cestovní kancelář, paní průvodkyni a naše řidiče pochválit. My, učitelky angličtiny, chválíme ale především naše žáky a žákyně a přejeme i dalším jejich spolužákům, aby i oni měli při příštích angličtinářských akcích, které nás ještě čekají, takové pozitivní zkušenosti.

Za anglickou sekci Klára Herelová, Stanislava Pohořelcová a Lucie Skalníková